TFY4104 Fysikk Høsten 2015

Faginformasjon

Fagets hjemmeside:

http://web.phys.ntnu.no/~stovneng/TFY4104_2015/tfy4104.htm

Hjemmeside for labdelen av emnet:

https://www.ntnu.no/wiki/display/fysikklab/Velkommen+til+lab

Faglærer: Jon Andreas Støvneng Institutt for fysikk, NTNU, 7491 Trondheim Kontor: E5-112 Telefon: 73 59 36 63, 45 45 55 33 Epost: jon.stovneng@ntnu.no

Timeplan: Se emnets hjemmeside.

Pensum:

• Dynamikk og Elektromagnetisme.

• Forelest stoff.

• Eventuelle notater utover forelest stoff (blir i såfall uttrykkelig spesifisert som pensum).

• Alle regneøvinger inklusive løsningsforslag.

• Alle tester på itslearning.

• Alle labaktiviteter.

• Numerisk prosjekt.

Lærebøker: Amerikansk:

• Young, Freedman. University physics. (14th ed).

Norsk:

• J. R. Lien, G. Løvhøiden. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 1 Mekanikk og E. Lillestøl, O. Hunderi, J. R. Lien. Generell fysikk for universiteter og høgskoler. Bind 2 Varmelære og elektromagnetisme. Universitetsforlaget.

Andre amerikanske bøker som dekker pensum:

• Tipler og Mosca.

• Tidligere utgaver av Young og Freedman.

• Serway og Jewett.

• Fishbane, Gasiorowicz, Thornton.

• Alonso og Finn.

• Bauer og Westfall.

De norske bøkene Generell fysikk ... ligger typisk på et noe høyere matematisk nivå enn de amerikanske. De norske bøkene bruker typisk færre sider pr tema enn de amerikanske. Det er individuelt i hvilken grad det ene eller det andre læreverket vil oppleves som ”best”. Snakk med eldre studenter, bla litt i bøkene på Akademika.

Vurderingsformer: Skriftlig eksamen (50 flervalgsoppgaver) fredag 4. desember kl 09:00 – 13:00. Teller 100 %. Hjelpemiddelkode C: Spesifiserte trykte og håndskrevne hjelpemidler tillatt. Bestemt, enkel kalkulator tillatt. (Rottmann og godkjent kalkulator.)

Adgang til eksamen: For å få gå opp til eksamen kreves det at alle laboratorieaktivitetene og minst 8 av de 12 testene på itslearning er godkjent. Et numerisk prosjekt må også være godkjent.

Institutt for fysikk, NTNU 16.08.2015

Jon Andreas Støvneng