TFY4104 Fysikk. Institutt for fysikk, NTNU. Høsten 2017. Øving 12. Tips.

Oppgave 1

Med B = 0: Som et horisontalt kast i tyngdefeltet! Du må finne posisjon og retning til partikkelbanen i det den forlater området med elektrisk felt til stede. Deretter rett bane mot detektoren, som antydet i figuren. Med B og E: Ingen avbøyning når elektrisk og magnetisk kraft er like store.

Oppgave 2

Ionenes hastighet med energibevarelse, som gir en hastighet som avhenger av ionenes masse. Som igjen gir en sirkelbane med radius som avhenger av ionenes masse.