Institutt for fysikk, NTNU FY1005/TFY4165: Termisk fysikk Vår 2014

Ekstraoppgaver 1

1. En ideell gass komprimeres isotermt fra volumet V_{0} til volumet V_{0}/5 og utvider seg deretter ved konstant trykk til volumet V_{1}. Dersom det totale arbeidet utført av gassen er null, hva blir da sluttvolumet V_{1}?

2. Min varmepumpe forbruker 1 kW elektrisk effekt og leverer 3 kW varmeeffekt inn i stua på en kald vinterdag med tjue kuldegrader ute. Er min varmepumpe reversibel, irreversibel eller umulig?

3. Oppløsning av 1 gram hemoglobin i 1 dL vann ved 7 grader celsius resulterer i et osmotisk trykk 0.0132 atm. Bruk dette til å anslå den molare massen til hemoglobin.

4. Hva er midlere fart til He^{4}-atomer ved temperaturen 1K?