Pensumforelesninger fra 2020 (evt 2017) – anbefalt framdrift (foreløpig pr 09.06.2021) TFY4215 Innføring i kvantefysikk høsten 2021

Uke Video  Kommentarer
34 Innledning til kvantemekanikken

Plancks strålingslov (1) Plancks strålingslov (2) Plancks strålingslov (3) Plancks strålingslov (4)

35 Stefan-Boltzmanns lov etc

Bohrmodellen Partikkelbølger. Schrödingerligningen Schrödingerligningen. Borns tolkning av bølgefunksjonen Bølgepakker. Operatorer. Egenfunksjoner. Egenverdier

36 Stasjonære tilstander. Tidsuavhengig SL (TUSL). Partikkel i boks

Partikkel i boks: Kvantisering. Normering. Symmetri. Nullpunkter. Grensebetingelser Krumningsegenskaper. Ortogonalitet. Starttilstand og dens tidsutvikling

37 Numerisk løsning av TUSL (1)

Numerisk løsning av TUSL (2) Postulatene Sannsynlighetsstrøm. Sannsynlighetsbevarelse

Uke Video  Kommentarer
38 Kommutator. Hermitesk operator (1)

Hermitesk operator (2). Usikkerhet og uskarphetsrelasjoner (1) Usikkerhet og uskarphetsrelasjoner (2) Forventningsverdienes tidsutvikling. Ehrenfests teorem. Endelig potensialbrønn (1)

39 Endelig potensialbrønn (2)

Endelig potensialbrønn (3). Diracs deltafunksjon (1) Diracs deltafunksjon (2). Deltafunksjonsbrønn (1) Deltafunksjonsbrønn (2). Harmonisk oscillator (1)

40 Harmonisk oscillator (2)

Harmonisk oscillator (3) Harmonisk oscillator (4) Spredning. Tunneleffekt (1)

41 Spredning. Tunneleffekt (2)

Spredning. Tunneleffekt (3). Elektroner i faste stoffer. Periodisk potensial. Energibånd Energibånd. Isolator. Halvleder. Resonant tunnelering (1) Resonant tunnelering (2). Effektiv masse. Hull. STM (1) STM (2). Deltafunksjonsbarriere. Potensialsprang

42 QM i 2D og 3D. Harmonisk oscillator. Degenerasjon (1)

Degenerasjon (2). Partikkel i boks. Tilstandstetthet (DOS) (1) Tilstandstetthet (DOS) (2). Metall, isolator, halvleder. Isotropt potensial i 2D (1) Isotropt potensial i 2D (2). Dreieimpuls i 2D

43 Kompatible størrelser. Symmetri og paritet. Dreieimpuls i 3D (1)

Dreieimpuls i 3D (2) Dreieimpuls i 3D (3) Dreieimpuls i 3D (4)

44 Stiv rotator. Radialligning (1)

Radialligning (2). Coulombpotensialet (1) Coulombpotensialet (2) Coulombpotensialet (3). Utvalgsregler for strålingsoverganger

45 Dreieimpuls og magnetfelt

Spinn (1) Spinn (2). Atomer. Det periodiske system (1) Atomer. Det periodiske system (2)

Spørretime før eksamen: Avtales. Eksamen: Tidspunkt kommer. 40 flervalgsoppgaver. Digital hjemmeeksamen. Bokstavkarakter.

Første forelesning: Onsdag 25. august. Siste forelesning: Torsdag 25. november.